A Kecskeméti Műszaki Szakképző Iskola, Speciális Szakiskola és Kollégium Kandó Kálmán Szakközépiskola és Szakiskolája és a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum között 1999 őszén indult el egy testvériskolai kapcsolatfelvétel. Ennek a kapcsolatnak az első eredménye volt a 2000. évi nyári közös alkotómunka iskolánk diákjai és a marosvásárhelyi diákok között.
2000. június hónapban a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum 7 diákja 1 kísérőtanárral egy hetet töltött iskolánkban, a művészeti tagozat nyári műtermi gyakorlati munkájába kapcsolódtak be. Ez volt a kezdő lépés, iskolánkból ekkor még nem mentek diákok Marosvásárhelyre.
2001 és 2002 júniusában már „cseretáboroztatásról” beszélhetünk, hiszen amíg a marosvásárhelyiek a kecskeméti speciális művészeti oktatási gyakorlattal ismerkedtek, addig iskolánk 7 tanulója 1 kísérőtanárral Marosvásárhelyen járt, aktívan részt véve az ottani alkotótábori munkában. A szabadidőben többek között mozilátogatás, strandfürdő egészítette ki a kulturális intézmények szakmai kínálatát.
A nyári gyakorlat időpontja a vizsgák, az érettségi miatt nem volt a legideálisabb, ezért a két iskola vezetése az őszi időpont mellett döntött.
2003-tól mindig ősszel került sor a kölcsönös látogatásra.
Kecskeméten, a szakmai órákon a vendégek választhattak, hogy az iskolánkban oktatott szakok közül, ki melyikbe szeretne mélyebb betekintést nyerni.
Évről-évre, rendszeresen meglátogatták a Kecskemétfilm Kft. műtermeit. Kecskemét művészeti műhelyei közül jártak a Nemzetközi Kerámia Stúdióban is. A művészettörténetet oktató tanárnő vezetésével városnéző séta keretében ismerték meg a szecesszió városát, Kecskemétet, és szakavatott vezető mutatta be a Városházát és annak dísztermét.
Minden évben Budapesti múzeumlátogatás és városnézés is színesítette a szabadidő eltöltését.
A kecskeméti diákok is lelkesen vettek részt a csereprogramban. Az egyik diák például a több marosvásárhelyi művész műhelyébe való látogatás kitörölhetetlen élményét hangsúlyozta.
A 2010-es marosvásárhelyi látogatással kapcsolatban Damó István, grafikusművész, a magyar csoport kísérője fogalmazta meg a következőket:
„A szakmai tapasztalatszerzés mellett azért tartom fontosnak ezeket a kirándulásokat, mert tanulóink képet kaphatnak az anyaországon kívül élő magyarság mindennapjairól, kultúrájáról, történelméről is. Ezúttal például láthattunk-hallhattunk két színházi előadást és egy komolyzenei hangversenyt, megismerkedtünk Marosvásárhely nevezetességeivel, jártunk Segesváron és a berethalmi erődtemplomban. A házigazdák egy bensőséges hangulatú búcsúestet is szerveztek számunkra a Líceumban.”
A fent leírt formában a cserelátogatások 2010-ben véget értek, reméljük azonban, hogy a Határtalanul! pályázat keretében a kapcsolat folytatódik tovább.
Az oldal megtekintése a következő böngészők valamelyikével javasolt:
Mozilla Firefox, Opera, Safari, Google Chrome