Innováció a Kandóban / Makerspace labor

„Új időknek új dalaival” (Ady Endre), avagy innováció a Kandóban, Makerspace

„Közösségi Digitális Alkotótér” szól a Makerspace labor hivatalos megnevezése. Szép szavak, de a mögöttes tartalom megértéséhez kicsit messzebb kell tekintenünk időben és térben egyaránt.

A Maker mozgalom kezdete mára a feledés homályába vész, pontos és hiteles információkat gyakorlatilag lehetetlen találni róla. A mai formáció alapjai Németországban és az USA-ban vezethetők vissza, ahol a kilencvenes években kis baráti társaságok kezdtek „garázsműhelyek” kialakításába, egyértelműen hobby célból. Mindenki hozta a saját eszközeit, gépeit és tudását, amiből a társaság minden tagja profitált. A fejlődés törvényszerűsége szerint rövidesen szűk lett a garázs, egy nagy méretű bérelt helység pedig már jelentősebb anyagi ráfordítást igényelt, így született meg a műhely nyilvános megnyitásának gondolata. Tulajdonképpen ez az a pont, ahol elértük a ma ismert Makerspace jelleget.

Világszerte több száz (talán már több ezer) Makerspace stílusú műhely található, amelyek méretükben, felszereltségükben, fenntartásukban és tevékenységi körükben igen változatosak. Az egyetlen összekötő kapocs köztük talán az a mentalitás, ami jellemzi a Maker kultúrát: a közös fejlődés igénye. Erről szólnak a nevadai sivatagban évente megrendezett Burning Man fesztivál erősen steampunk jellegű építményei ugyanúgy, mint a Kínában felálló, központi irányítású műhelyek munkadarabjai és a német Hackerspace alkotásai (a „hack” itt a technológia határainak ledöntését és nem a ma elterjedt számítógépes kódfeltörést jelenti). Minden ország a saját mentalitása és céljai szerint formálja a kereteket, épp ezért tud a Makerspace világszerte sikeres és egyre sikeresebb lenni.

https://sites.tufts.edu/makerspaceresources/

A magyarországi Maker műhelyek elsődleges profilja a „motiváció gyártása” (Fuchs Péter, a budapesti Makerspace alapítójának gondolata). A Kandóban e mellett helyet kap a pályaorientáció, a pályaszocializáció és a tehetséggondozás is.

Makerspace a Kandóban

Iskolánk a GINOP pályázat keretében kapcsolódott be a hálózatba egy kisméretű, de jól felszerelt multifunkcionális műhely kialakításával. Nálunk 60 négyzetméteren megtalálható a fa-, fém-, ruhaipar, az elektronika és a mechatronika alapvető eszköztára, megtámogatva digitális technológiákkal (3D nyomtatás, lézervágás, CNC megmunkálás).

A technológia tehát megvan, de önmagában ez még kevés

A Makerspace igazi erejét és újdonságát az alkalmazott módszer adja: találó néven alkotópedagógiának nevezik az itt uralkodó szemléletet. Gyakorlatilag egy egységbe foglaljuk mindazt, amit a diáknak a világ reánk eső részéről tudnia kell. A foglalkozást elindító kerettörténetben nem elvégzendő feladatot, hanem egy témát és a hozzá kapcsolódó célt jelöljük meg, a kettő közti út megtételét pedig minden lehetséges eszközzel segítjük, folyamatos támogatást adva a felmerülő kérdések megválaszolásához. A diákok így nem tanulnak és dolgoznak ezekben a projektekben, hanem kutatnak, kísérleteznek, ötletelnek, tanácskoznak, döntenek és a saját elképzeléseiket valósítják meg.

A megvalósítást a Kandóban három szinten tervezzük:

1. Pályaorientációs céllal

Az általános iskolás, „leendő kandós” diákok számára pár órás, egyértelműen pályaorientációs célú foglalkozásokat tartunk, melynek során beleláthatnak az általunk oktatott szakmákba, szakmai, de mégis játékos feladatokon keresztül több különféle szakterület alapvető eszközeivel ismerkednek meg, ezzel segítve a későbbi pályaválasztásukat.

2. Pályaszocializációs jelleggel

A Kandóban tanuló diákok számára szervezünk szakma szocializációs projektnapokat, ahol a szakmák kapcsolódási pontjaira és a már tanult szakmájuk kevésbé hangsúlyos, ám annál érdekesebb részterületeire tereljük őket, egyfajta kedvcsinálóként a további tanulmányokhoz. Szintén cél, hogy közvetlen támogatást nyújtsunk a szakmai oktatáshoz, kreatív feladatokkal kiegészítve, elmélyítve a már megszerzett tudásukat.

3. Tehetséggondozás formájában

Legizgalmasabb feladatunk a tehetséggondozás, nem csak a kiemelkedő, hanem az átlagos képességű, de érdeklődő tanulók számára is. Itt szakkör formájában, délutáni foglalkozások során dolgozunk fel különböző témákat, a résztvevők érdeklődési körének és haladási tempójának figyelembe vételével. Mindig valamilyen konkrét, kézzelfogható termék készül, de az igazán fontos a hozzá vezető út megtétele.

Nincs két egyforma foglalkozás, nem készül két egyforma munkadarab, de mindenki néhány ismerettel és élménnyel gazdagodva léphet ki a műhely ajtaján, ahol a Kandó eltelt 50 évének iparos hagyományaival és a jelenkor digitális technikáinak legjavával felvértezve indulhat neki – egy következő 50 évnek.

CNC felsőmaró a Kandó makerspace laborban

Multifunkcionális 3D nyomtató-lézergravírozó-maró a Kandó makerspace laborban

Az oldal megtekintése a következő böngészők valamelyikével javasolt:
Mozilla Firefox, Opera, Safari, Google Chrome