Kandó a kultúrában, kultúra a Kandóban / KandArt

A KandArt színjátszó csoport története

2019. február közepén megfogalmazódott annak a gondolata, hogy egy állandó és mégis mindig változó játszó csoportot hozzunk létre.

Az ötlet több oldalról is érkezett. Egyrészt, az 50 éves fennállását ünneplő iskolánk emlékei között kutakodva, kiderült, hogy a 70-es, 80-as években komoly kulturális élet volt iskolánkban. Nemcsak iskolai versenyeken, hanem városi szavalóversenyeken, színjátszó találkozókon is részt vettek tanulóink. A különböző iskolai rendezvények (ünnepségek, megemlékezések, szalagavatók, ballagások) programjai között állandóan voltak a tanulók által előadott versek, kisebb színdarabok.

Ezek a kezdeményezések az elmúlt időszakban kisebb fellángolásokkal megvoltak, de egy állandó színjátszó csoport létrehozására az első „löketet” az idei tanév adta meg.

Az október 23-i műsorban, amelyet a 10. évfolyam előadásában láthattunk, már megjelentek „színpadias” elemek. A karácsonyi műsor, ami a 9. évfolyam gondozásába került, már egyértelműen egy színpadi előadás volt, függetlenül attól, hogy ilyen csoporttal az iskolánk nem rendelkezik.

Mégis annak köszönhető az, hogy ez megvalósult, hogy egy lelkes vezető, Bapcsán Botond (10/C) köré olyan csapat gyűlt össze, akik szívesen vettek részt, a karácsonyi hangulatot hűen átadó Grincs című darab előadásában. A próbákat az osztályfőnökök felügyelték, de az előadás létrehozásában, rendezésében, a díszletek elkészítésében, a rendezői és színészi álmokat tápláló Botond kiemelkedő szerepet vállalt. A várt siker nem maradt el, elismerésben részesültek mind a tanárok, mind pedig az iskola tanulói részéről.

Ez a siker is megerősítés volt abban, hogy „kell egy csapat”, meg kell mutatkozni az iskola falain kívül is. Erre adott lehetőséget az idei XXX. Országos Diákszínjátszó Találkozó dél-alföldi regionális rendezvénye, a XIII. Kecskemét FRINGE fesztivál színjátszó programjaként. A találkozó 2019. március 22-23-án került megrendezésre. Ahhoz, hogy ezen a csapat szerepelhessen, jelentkezni kellett, illetve meg kellett alakulni, nevet kellett adni a csoportnak. Az iskola nevét is magában foglaló KandArt elnevezést választottuk.

Az idő nagyon rövid volt, hiszen a jelentkezés után bő egy hónap állt rendelkezésre a darab, a szereplők kiválasztására és a próbák megkezdésére.

Frank Wedekind: A tavasz ébredése című darabjának rövidített, átdolgozott változata került bemutatásra. A darabban szereplők: Bapcsán Botond (10/C), Mari Ilona (11/E), Bitó Tamás (11/A), Németh Janka (9/A), Agárdi Adrienn (9/E), Somogyi Kata (13/N), Csontos Lili (9/E) és Strupka Gábor (12/A).

A darabot Botond és a csoportot mentoráló Erdős Zsuzsanna tanárnő rendezte. Szakmai segítséget adott még Buzásiné Ádám Erzsébet tanárnő is. A díszletek mozgatásában Elbert Rókus és Takó Martin segített. A próbák időpontjainak kiválasztása nem volt könnyű, de jó szervezéssel megoldódott, hogy mindig legalább az adott jelenetekben szereplő diákok ott legyenek.

A próbák alatt nemcsak a jó hangulat volt a jellemző, hanem a komoly beszélgetések is. A mű, bár 1891-ben íródott, még ma is aktuális témákat dolgoz fel. Ezekről sokat beszélgettünk, az egyes karakterekbe, helyzetekbe belemerültünk. Mindez nagyon jó lehetőség volt arra is, hogy fejlesszük az önismeretünket.

2019. március 23-án kerültünk színpadra a találkozón, mint záró „OFF program”, amely annyit jelentett, hogy a mi előadásunk nem került értékelésre.

Az előttünk lévő csoportok, színjátszó körök előadásait is megnéztük, melyekből sokat tanultunk. A bemutató után sokan odajöttek, sőt egy hivatásos színész is megtisztelt minket. Ő elismeréssel szólt az előadásunkról és további munkára ösztönzött minket. Ez nem is kérdéses, már a következő év bemutatóján gondolkozunk, illetve azon, hogy minél több tanulót bevonjunk a munkánkba.

Somogyi Kata (13/N)

Az oldal megtekintése a következő böngészők valamelyikével javasolt:
Mozilla Firefox, Opera, Safari, Google Chrome