Élet a Kandóban / IKSZ

Az Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ) szerepe iskolánk közösségi életében

A kezdet

Már korábban is megmutatkozott különböző iskolai rendezvényeken, a közösségi életben, hogy mind a tanulók, mind a tanárok nyitottak arra, hogy kisebb közösségükért, az iskoláért közösen tevékenykedjenek.

A 2011. évi CXC. törvény szabályozása 2016-tól az érettségi vizsgák megkezdésének egyik feltételeként 50 óra közösségi szolgálat teljesítésének igazolását határozta meg.

A 2012/2013-as tanévben egy 30 órás akkreditált továbbképzést tartott a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány, amelyen nemcsak iskolánkból, hanem másik tagintézményből, a Gáspár András szakképző intézményből is több kolléga részt vett. A képzés célja az volt, hogy felkészítse a pedagógusokat egy jogszabályi változásra.

A képzés keretén belül projekt munkát kellett készíteni. Az egyik csapat elkészítette az iskola aulájában található IKSZ-tablót. Egy másik csapat egy osztálytermet festett ki...

Az IKSZ plakátja az aulában

A „kiképzett” kollégák nemcsak információkkal gazdagodtak, hanem élményekkel is, az együtt dolgozás, a közös alkotás élményével. Ennek az érzésnek a nagyszerűségét kellett továbbítani a diákok felé is.

A folytatás

Az első tanév a tanulás időszaka volt rengeteg tapasztalattal, élménnyel. Megismerték a diákok, a tanárok az iskolai közösségi szolgálatot, megtörténtek a kapcsolatfelvételek a fogadó szervezetekkel. Az első partnerek között volt, akikkel máig is jó kapcsolatot ápolunk, illetve a diákok kedvenc helye lett, a Vadaskert, a KINCS Kecskeméti Nagycsaládosok Egyesülete, a Rendőrkapitányság és a Katasztrófavédelem.

Büszkék vagyunk arra, hogy a diákok igényeit is figyelembe véve, mára már több mint 170 szervezet fogadja tanulóinkat az ország különböző területein.

A közösségi szolgálat keretében végzett tevékenységeknek, és az ahhoz kapcsolódó más karitatív tevékenységeinknek, többször is volt média visszhangja.

Az első évben, pl. amikor Advent idején a Malom Központban, nemcsak szolgálatot teljesítettek diákjaink, hanem az iskolában összegyűlt adományokat átadtuk a KINCS Kecskeméti Nagycsaládosok Egyesülete képviselőinek.

Ugyanígy nagy öröm volt, amikor a diákok szakmai tudását is kamatoztatva, iskolánk női szabó diákjai zöld és fehér köpenyeket varrtak a Bács-Kiskun Megyei Kórház Gyógyító Bocsok programja részére.

https://hiros.hu/kecskemet/hirek/gyogyito-bocsok-mackot-mutottek-az-elsosok

Az IKSZ keretében adtunk át az iskola fás tanulói által készített madárodúkat a Vadaskertben, gyűjtöttünk szemüveget afrikai missziónak.

Az IKSZ szervezéséhez nagy segítség a közösségi oldalon létrehozott csoport is, amelynek egyre több diák, szülő és tanár válik a tagjává.

KIKSZ (Kandó Iskolai Közösségi Szolgálat)

Elmondhatjuk, hogy tartalmasan teltek el az elmúlt évek közösségi szolgálati szempontból is, illetve minden végzős tanuló teljesítette a jogszabály által előírt 50 óra közösségi szolgálatot.

(Erdős Zsuzsanna, IKSZ iskolai koordinátora)

Az oldal megtekintése a következő böngészők valamelyikével javasolt:
Mozilla Firefox, Opera, Safari, Google Chrome